Filament ROSA3D FLEX 85A Black [1,75mm, 0,5kg]
FILAMENT 3D ROSA-Flex 85A Black is a flexible thermoplastic polyurethane from ROSA3D, ideal for technical applications requiring mechanical resistance and tensile strength.
The filament can be repeatedly compressed and stretched without losing its shape. It also offers chemical resistance to greases, oils, and solvents. Recommended for experienced 3D printing users.
Applications:
- Seals, bumpers, vibration dampers/feet,
- Smartphone cases and device housing,
- Drone components,
- RC car parts.
Parameters
| Colors | Black |
|---|---|
| BambuLab AMS | Yes |
| Weight | 500g |
| Country of origin | European Union |
| String diameter | 1,75mm |
| Temperature Nozzle °C | 195-225 |
| Bed Temperature °C | 0-45 |
| Nozzle type (recommended) | Brass |
| Closed chamber | Not required |
| Diameter tolerance | ± 0,05 mm |
Download
filament_3d_rosa_flex_85a_black.pdf
(pdf, 828.9 kB)
![Filament ROSA3D FLEX 85A Black [1,75mm, 0,5kg] :: Filamentia Filament ROSA3D FLEX 85A Black [1,75mm, 0,5kg] :: Filamentia](https://filamentia.s22.cdn-upgates.com/_cache/1/1/11d1c0966533c29a4487223d1e85e4c7-logo.png)
![Filament ROSA3D FLEX 85A Black [1,75mm, 0,5kg] :: Filamentia Filament ROSA3D FLEX 85A Black [1,75mm, 0,5kg] :: Filamentia](https://filamentia.s22.cdn-upgates.com/_cache/2/a/2aaa91f8957a56da09f5a5a53061db8a-logo.png)
![Filament ROSA3D FLEX 85A Black [1,75mm, 0,5kg]](https://filamentia.s22.cdn-upgates.com/_cache/d/3/d314cba6fc05ee4738117273bc106ad1-screenshot-2025-09-03-at-16-14-13.png)
![Filament ROSA3D FLEX 85A Black [1,75mm, 0,5kg]](https://filamentia.s22.cdn-upgates.com/_cache/d/f/dffb898a374da0fd78b5b7e4f18c1830-screenshot-2025-09-03-at-16-14-20.png)
















