Filament ROSA3D PETG CarbonLook Refill [1,75mm, 1kg]
Filament 3D ReFill PET-G CarbonLook from ROSA3D is designed for prints with high visual appeal. The addition of carbon fibers gives prints a satin surface, nearly invisible layers, and slight transparency for thin-walled objects.
The material features low stringing, excellent layer adhesion, no shrinkage, and ease of printing, similar to PET-G Standard. The small amount of carbon fibers reduces filament abrasiveness, resulting in less wear on the printer nozzle.
To use ReFill filaments, it is necessary to install the ROSA3D Masterpool

Tutorial on how to use Refill filament
| Colors | Black |
|---|---|
| BambuLab AMS | Yes |
| Refill | Yes |
| Weight | 1000g |
| Speed print | Yes |
| Country of origin | European Union |
| String diameter | 1,75mm |
| Temperature Nozzle °C | 195-225 |
| Bed Temperature °C | 40 - 60 |
| Nozzle type (recommended) | Brass |
| Closed chamber | Not required |
| Diameter tolerance | ± 0,05 mm |
![Filament ROSA3D PETG CarbonLook Refill [1,75mm, 1kg] :: Filamentia Filament ROSA3D PETG CarbonLook Refill [1,75mm, 1kg] :: Filamentia](https://filamentia.s22.cdn-upgates.com/_cache/1/1/11d1c0966533c29a4487223d1e85e4c7-logo.png)
![Filament ROSA3D PETG CarbonLook Refill [1,75mm, 1kg] :: Filamentia Filament ROSA3D PETG CarbonLook Refill [1,75mm, 1kg] :: Filamentia](https://filamentia.s22.cdn-upgates.com/_cache/2/a/2aaa91f8957a56da09f5a5a53061db8a-logo.png)
![Filament ROSA3D PETG CarbonLook Refill [1,75mm, 1kg]](https://filamentia.s22.cdn-upgates.com/_cache/a/3/a3563dc74ed375efffd73e4b8bfe273d-screenshot-2025-09-01-at-13-40-37.png)
![Filament ROSA3D PETG CarbonLook Refill [1,75mm, 1kg]](https://filamentia.s22.cdn-upgates.com/_cache/0/0/0002c082a264e5c0074b02d3244a3358-screenshot-2025-09-01-at-13-40-42.png)



















