Filament ROSA3D PETG HT White Refill [1,75mm, 1kg]
FILAMENT 3D ReFill PET-G HT is an advanced 3D printing material with enhanced resistance to high temperatures, making it ideal for producing durable, functional parts. Safe for food contact, it is suitable for both home and commercial applications.
Easy to print, with no shrinkage and no unpleasant odors, it can be used on printers without an enclosed chamber.
Its color makes it ideal for printing lampshades and diffusers, as well as sculptures and figurines intended for further painting.
To use ReFill filaments, it is necessary to install the ROSA3D Masterpool

Tutorial on how to use Refill filament
| Colors | White |
|---|---|
| BambuLab AMS | Yes |
| Refill | Yes |
| Weight | 1000g |
| Speed print | Yes |
| Country of origin | European Union |
| String diameter | 1,75mm |
| Temperature Nozzle °C | 240-270 |
| Bed Temperature °C | 70-90 |
| Nozzle type (recommended) | Brass |
| Closed chamber | Not required |
| Diameter tolerance | ± 0,05 mm |
![Filament ROSA3D PETG HT White Refill [1,75mm, 1kg] :: Filamentia Filament ROSA3D PETG HT White Refill [1,75mm, 1kg] :: Filamentia](https://filamentia.s22.cdn-upgates.com/_cache/1/1/11d1c0966533c29a4487223d1e85e4c7-logo.png)
![Filament ROSA3D PETG HT White Refill [1,75mm, 1kg] :: Filamentia Filament ROSA3D PETG HT White Refill [1,75mm, 1kg] :: Filamentia](https://filamentia.s22.cdn-upgates.com/_cache/2/a/2aaa91f8957a56da09f5a5a53061db8a-logo.png)
![Filament ROSA3D PETG HT White Refill [1,75mm, 1kg]](https://filamentia.s22.cdn-upgates.com/_cache/0/c/0c124534b2dd52143c57bd3be377a134-screenshot-2025-09-08-at-13-08-31.png)
![Filament ROSA3D PETG HT White Refill [1,75mm, 1kg]](https://filamentia.s22.cdn-upgates.com/_cache/f/7/f78bb2419ce1f8115fe5a54fadcdba1f-screenshot-2025-09-08-at-13-08-37.png)



















