Filament ROSA3D PETG Standard HS Transparent Refill [1,75mm, 1kg]
Filament 3D ReFill PET-G Standard HS (polyethylene terephthalate glycol-modified) is a 3D printing material known for its ease of printing, high transparency, and neutral odor.
Transparent PET-G is perfect for printing lampshades, light diffusers, and vases.
To use ReFill filaments, it is necessary to install the ROSA3D Masterpool

Tutorial on how to use Refill filament
Parameters
| Colors | Transparent |
|---|---|
| BambuLab AMS | Yes |
| Refill | Yes |
| Weight | 1000g |
| Speed print | Yes |
| Country of origin | European Union |
| String diameter | 1,75mm |
| Temperature Nozzle °C | 195-225 |
| Bed Temperature °C | 40 - 60 |
| Nozzle type (recommended) | Brass |
| Closed chamber | Not required |
| Diameter tolerance | ± 0,05 mm |
Download
filament_3d_refill_pet_g_carbonlook.pdf
(pdf, 776.6 kB)
Master_Spool_ROSA.STL
(stl, 8.2 MB)
![Filament ROSA3D PETG Standard HS Transparent Refill [1,75mm, 1kg] :: Filamentia Filament ROSA3D PETG Standard HS Transparent Refill [1,75mm, 1kg] :: Filamentia](https://filamentia.s22.cdn-upgates.com/_cache/1/1/11d1c0966533c29a4487223d1e85e4c7-logo.png)
![Filament ROSA3D PETG Standard HS Transparent Refill [1,75mm, 1kg] :: Filamentia Filament ROSA3D PETG Standard HS Transparent Refill [1,75mm, 1kg] :: Filamentia](https://filamentia.s22.cdn-upgates.com/_cache/2/a/2aaa91f8957a56da09f5a5a53061db8a-logo.png)
![Filament ROSA3D PETG Standard HS Transparent Refill [1,75mm, 1kg]](https://filamentia.s22.cdn-upgates.com/_cache/c/5/c5fa457494f0fc62cb4d05b96e2eefd6-screenshot-2025-09-04-at-15-57-01.png)
![Filament ROSA3D PETG Standard HS Transparent Refill [1,75mm, 1kg]](https://filamentia.s22.cdn-upgates.com/_cache/8/4/84feaabf6cab291d1ea81634b3bb89ff-screenshot-2025-09-04-at-15-57-07.png)



















