Filament ROSA3D PLA Starter Neon Yellow Refill [1,75mm, 1kg]
Filament 3D ReFill PLA Starter Neon Yellow from Rosa3D is a durable and easy-to-use material, perfect for beginner 3D printer users.
Additionally, under UV light, it shines with an intense color, making it the perfect choice for printing party accessories.
To use ReFill filaments, it is necessary to install the ROSA3D Masterpool

Tutorial on how to use Refill filament
Parameters
| Colors | Yellow, Glow in the dark |
|---|---|
| BambuLab AMS | Yes |
| Refill | Yes |
| Weight | 1000g |
| Speed print | Yes |
| Country of origin | European Union |
| String diameter | 1,75mm |
| Temperature Nozzle °C | 195-225 |
| Bed Temperature °C | 40 - 60 |
| Nozzle type (recommended) | Brass |
| Closed chamber | Not required |
| Diameter tolerance | ± 0,05 mm |
Download
filament_3d_refill_pla_starter_neon_yellow.pdf
(pdf, 773.5 kB)
Master_Spool_ROSA.STL
(stl, 8.2 MB)
![Filament ROSA3D PLA Starter Neon Yellow Refill [1,75mm, 1kg] :: Filamentia Filament ROSA3D PLA Starter Neon Yellow Refill [1,75mm, 1kg] :: Filamentia](https://filamentia.s22.cdn-upgates.com/_cache/1/1/11d1c0966533c29a4487223d1e85e4c7-logo.png)
![Filament ROSA3D PLA Starter Neon Yellow Refill [1,75mm, 1kg] :: Filamentia Filament ROSA3D PLA Starter Neon Yellow Refill [1,75mm, 1kg] :: Filamentia](https://filamentia.s22.cdn-upgates.com/_cache/2/a/2aaa91f8957a56da09f5a5a53061db8a-logo.png)
![Filament ROSA3D PLA Starter Neon Yellow Refill [1,75mm, 1kg]](https://filamentia.s22.cdn-upgates.com/_cache/b/3/b35ef553f506d13ff3fc2022925301a2-screenshot-2025-08-18-at-16-05-22.png)
![Filament ROSA3D PLA Starter Neon Yellow Refill [1,75mm, 1kg]](https://filamentia.s22.cdn-upgates.com/_cache/f/b/fb38340e8b0caaff4fc2608ad34118a7-screenshot-2025-08-18-at-16-05-32.png)
















