Filament ROSA3D ASA + Kevlar Black Refill [1,75mm, 1kg]
The ROSA3D ASA+5Kevlar Black filament is a technical composite material combining weather-resistant ASA copolymer with aramid Kevlar fibers. With 5% aramid fiber content, it offers high impact resistance, UV stability, and aging durability. The filament features a matte print finish and excellent layer adhesion, making it perfect for industrial applications.
Parameters
| Colors | Black |
|---|---|
| BambuLab AMS | Yes |
| Refill | Yes |
| Weight | 1000g |
| Speed print | Yes |
| Country of origin | European Union |
| String diameter | 1,75mm |
| Temperature Nozzle °C | 250-290 |
| Bed Temperature °C | 70-110 |
| Nozzle type (recommended) | Brass |
| Closed chamber | It's recommended |
| Diameter tolerance | ± 0,05 mm |
Download
filament_3d_asa___5kevlar_1_75mm_black_1kg.pdf
(pdf, 831.5 kB)
Master_Spool_ROSA.STL
(stl, 8.2 MB)
![Filament ROSA3D ASA + Kevlar Black Refill [1,75mm, 1kg] :: Filamentia Filament ROSA3D ASA + Kevlar Black Refill [1,75mm, 1kg] :: Filamentia](https://filamentia.s22.cdn-upgates.com/_cache/1/1/11d1c0966533c29a4487223d1e85e4c7-logo.png)
![Filament ROSA3D ASA + Kevlar Black Refill [1,75mm, 1kg] :: Filamentia Filament ROSA3D ASA + Kevlar Black Refill [1,75mm, 1kg] :: Filamentia](https://filamentia.s22.cdn-upgates.com/_cache/2/a/2aaa91f8957a56da09f5a5a53061db8a-logo.png)
![Filament ROSA3D ASA + Kevlar Black Refill [1,75mm, 1kg]](https://filamentia.s22.cdn-upgates.com/_cache/2/5/254eb1ff4374c6af0d1917b4900d7312-screenshot-2025-09-17-at-12-34-32.png)
![Filament ROSA3D ASA + Kevlar Black Refill [1,75mm, 1kg]](https://filamentia.s22.cdn-upgates.com/_cache/0/0/0077246c079913065377962c01e52f39-screenshot-2025-09-17-at-12-34-41.png)
![Filament ROSA3D ASA + Kevlar Black Refill [1,75mm, 1kg]](https://filamentia.s22.cdn-upgates.com/_cache/0/e/0e33583134b2fa162798d3991406d0fb-screenshot-2025-09-17-at-12-34-48.png)
![Filament ROSA3D ASA + Kevlar Black Refill [1,75mm, 1kg]](https://filamentia.s22.cdn-upgates.com/_cache/0/8/08d688f4afa92bee9764ac91534168f9-screenshot-2025-09-17-at-12-34-56.png)
















