FILAMENT 3D ROSA TPU HardTech+ 83D Black is an exceptionally durable filament designed to withstand harsh conditions. It is resistant to microbes, water, cold conditions, UV radiation, abrasion, and impacts. Although it’s a FLEX-type material, it remains very rigid while maintaining one of the key characteristics of flexible filaments – excellent interlayer adhesion. This means that under high stress, the material will deform rather than break, ensuring strength and reliability in demanding applications.
Parameters
| Colors | Black |
|---|---|
| BambuLab AMS | Yes |
| Weight | 500g |
| Country of origin | European Union |
| String diameter | 1,75mm |
| Temperature Nozzle °C | 230-255 |
| Bed Temperature °C | 60 - 90 |
| Nozzle type (recommended) | Hardened |
| Closed chamber | It's recommended |
| Diameter tolerance | ± 0,05 mm |
Download
![Filament ROSA3D FLEX 83D Impact Abrasive Black [1,75mm, 1kg] :: Filamentia Filament ROSA3D FLEX 83D Impact Abrasive Black [1,75mm, 1kg] :: Filamentia](https://filamentia.s22.cdn-upgates.com/_cache/1/1/11d1c0966533c29a4487223d1e85e4c7-logo.png)
![Filament ROSA3D FLEX 83D Impact Abrasive Black [1,75mm, 1kg] :: Filamentia Filament ROSA3D FLEX 83D Impact Abrasive Black [1,75mm, 1kg] :: Filamentia](https://filamentia.s22.cdn-upgates.com/_cache/2/a/2aaa91f8957a56da09f5a5a53061db8a-logo.png)
![Filament ROSA3D FLEX 83D Impact Abrasive Black [1,75mm, 1kg] Filament ROSA3D FLEX 83D Impact Abrasive Black [1,75mm, 1kg]](https://filamentia.s22.cdn-upgates.com/_cache/4/6/46c9077328bbed571de5df664cc930d7-screenshot-2025-09-18-at-16-41-16.png)
















