Filament 3D PC + PTFE White is a technical material designed for professionals, offering high mechanical and thermal resistance. It is ideal for parts operating at temperatures up to 120°C. With a low coefficient of static and dynamic friction, it is suitable for sliding components. Printed parts can be machined for a smooth surface finish.
Parameters
| BambuLab AMS | Yes |
|---|---|
| Weight | 1000g |
| Speed print | Yes |
| Country of origin | European Union |
| String diameter | 1,75mm |
| Temperature Nozzle °C | 270-300 |
| Bed Temperature °C | 90-120 |
| Nozzle type (recommended) | Hardened |
| Closed chamber | It's recommended |
| Diameter tolerance | ± 0,05 mm |
Download
filament_3d_pc___ptfe_white.pdf
(pdf, 848.1 kB)
![Filament ROSA3D PC + PTFE [1,75mm, 500g] :: Filamentia Filament ROSA3D PC + PTFE [1,75mm, 500g] :: Filamentia](https://filamentia.s22.cdn-upgates.com/_cache/1/1/11d1c0966533c29a4487223d1e85e4c7-logo.png)
![Filament ROSA3D PC + PTFE [1,75mm, 500g] :: Filamentia Filament ROSA3D PC + PTFE [1,75mm, 500g] :: Filamentia](https://filamentia.s22.cdn-upgates.com/_cache/2/a/2aaa91f8957a56da09f5a5a53061db8a-logo.png)
![Filament ROSA3D PC + PTFE [1,75mm, 500g] Filament ROSA3D PC + PTFE [1,75mm, 500g]](https://filamentia.s22.cdn-upgates.com/_cache/0/b/0b1869e6d7c00e5df064618fd56f9238-screenshot-2025-09-08-at-16-08-31.png)
















