FILAMENT 3D ReFill PCTG+10GF Light Gray is a technical material with enhanced impact resistance and durability against external factors and chemicals. It features low shrinkage, excellent bed adhesion, and can be printed without a heated chamber. The addition of glass fibers gives prints a matte, slightly textured surface finish.
To use ReFill filaments, it is necessary to install the ROSA3D Masterpool

Tutorial on how to use Refill filament
Parameters
| Colors | Gray |
|---|---|
| BambuLab AMS | Yes |
| Refill | Yes |
| Weight | 1000g |
| Speed print | Yes |
| Country of origin | European Union |
| String diameter | 1,75mm |
| Temperature Nozzle °C | 250-290 |
| Bed Temperature °C | 70-90 |
| Nozzle type (recommended) | Hardened |
| Closed chamber | It's recommended |
| Diameter tolerance | ± 0,05 mm |
Download
filament_3d_refill_pctg_10gf_light_gray.pdf
(pdf, 788.7 kB)
Master_Spool_ROSA.STL
(stl, 8.2 MB)
![Filament ROSA3D PCTG-10GF Light Gray Refill [1,75mm, 1kg] :: Filamentia Filament ROSA3D PCTG-10GF Light Gray Refill [1,75mm, 1kg] :: Filamentia](https://filamentia.s22.cdn-upgates.com/_cache/1/1/11d1c0966533c29a4487223d1e85e4c7-logo.png)
![Filament ROSA3D PCTG-10GF Light Gray Refill [1,75mm, 1kg] :: Filamentia Filament ROSA3D PCTG-10GF Light Gray Refill [1,75mm, 1kg] :: Filamentia](https://filamentia.s22.cdn-upgates.com/_cache/2/a/2aaa91f8957a56da09f5a5a53061db8a-logo.png)
![Filament ROSA3D PCTG-10GF Light Gray Refill [1,75mm, 1kg] Filament ROSA3D PCTG-10GF Light Gray Refill [1,75mm, 1kg]](https://filamentia.s22.cdn-upgates.com/_cache/7/d/7de309465807a00606be37432c1ab27b-screenshot-2025-09-15-at-16-26-50.png)
















