Filament ROSA3D PLA Magic Army Refill [1,75mm, 1kg]
Filament 3D ReFill PLA Magic is a dual-color 3D filament that combines two colors in a single strand through coextrusion. Prints achieve “magical” visual effects, especially in models with complex structures and intricate details.
PLA Magic offers easy printing and vibrant colors, making 3D printing simple and creative.
Additionally, under UV light, it shines with an intense color, making it the perfect choice for printing party accessories.
To use ReFill filaments, it is necessary to install the ROSA3D Masterpool

Tutorial on how to use Refill filament
| Colors | Green, Brown |
|---|---|
| BambuLab AMS | Yes |
| Refill | Yes |
| Weight | 1000g |
| Speed print | Yes |
| Country of origin | European Union |
| String diameter | 1,75mm |
| Temperature Nozzle °C | 195-225 |
| Bed Temperature °C | 40 - 60 |
| Nozzle type (recommended) | Brass |
| Closed chamber | Not required |
| Diameter tolerance | ± 0,05 mm |
![Filament ROSA3D PLA Magic Army Refill [1,75mm, 1kg] :: Filamentia Filament ROSA3D PLA Magic Army Refill [1,75mm, 1kg] :: Filamentia](https://filamentia.s22.cdn-upgates.com/_cache/1/1/11d1c0966533c29a4487223d1e85e4c7-logo.png)
![Filament ROSA3D PLA Magic Army Refill [1,75mm, 1kg] :: Filamentia Filament ROSA3D PLA Magic Army Refill [1,75mm, 1kg] :: Filamentia](https://filamentia.s22.cdn-upgates.com/_cache/2/a/2aaa91f8957a56da09f5a5a53061db8a-logo.png)
![Filament ROSA3D PLA Magic Army Refill [1,75mm, 1kg]](https://filamentia.s22.cdn-upgates.com/_cache/4/b/4b8c3977dca57b82e36a8d7a5da13576-screenshot-2025-09-04-at-15-48-20.png)
![Filament ROSA3D PLA Magic Army Refill [1,75mm, 1kg]](https://filamentia.s22.cdn-upgates.com/_cache/3/f/3f1f900d66fa2706431e76a3bb6d025d-screenshot-2025-09-04-at-15-48-25.png)
![Filament ROSA3D PLA Magic Army Refill [1,75mm, 1kg]](https://filamentia.s22.cdn-upgates.com/_cache/f/7/f7b76f28776524d89abe23088eb5b091-screenshot-2025-09-04-at-15-48-29.png)
















