Filament 3D ReFill PLA Starter from Rosa3D is a durable and easy-to-use material, perfect for beginner 3D printer users. The satin finish of the filament gives prints a subtle sheen and a semi-matte appearance.
Applications:
– holiday decorations,
– jewelry,
– figurines.
To use ReFill filaments, it is necessary to install the ROSA3D Masterpool

Tutorial on how to use Refill filament
Parameters
| Colors | Gold |
|---|---|
| BambuLab AMS | Yes |
| Refill | Yes |
| Weight | 1000g |
| Speed print | Yes |
| Country of origin | European Union |
| String diameter | 1,75mm |
| Temperature Nozzle °C | 195-225 |
| Bed Temperature °C | 40 - 60 |
| Nozzle type (recommended) | Brass |
| Closed chamber | Not required |
| Diameter tolerance | ± 0,05 mm |
Download
filament_3d_refill_pla_starter_pearl_gold.pdf
(pdf, 773.5 kB)
Master_Spool_ROSA.STL
(stl, 8.2 MB)
![Filament ROSA3D PLA Starter Pearl Gold Refill [1,75mm, 1kg] :: Filamentia Filament ROSA3D PLA Starter Pearl Gold Refill [1,75mm, 1kg] :: Filamentia](https://filamentia.s22.cdn-upgates.com/_cache/1/1/11d1c0966533c29a4487223d1e85e4c7-logo.png)
![Filament ROSA3D PLA Starter Pearl Gold Refill [1,75mm, 1kg] :: Filamentia Filament ROSA3D PLA Starter Pearl Gold Refill [1,75mm, 1kg] :: Filamentia](https://filamentia.s22.cdn-upgates.com/_cache/2/a/2aaa91f8957a56da09f5a5a53061db8a-logo.png)
![Filament ROSA3D PLA Starter Pearl Gold Refill [1,75mm, 1kg] Filament ROSA3D PLA Starter Pearl Gold Refill [1,75mm, 1kg]](https://filamentia.s22.cdn-upgates.com/_cache/b/b/bb56dacd8e0f01483849f02ce415563c-screenshot-2025-08-18-at-15-46-05.png)
















