FILAMENT 3D PVA-2 (polyvinyl alcohol) is a water-soluble thermoplastic, ideal as a support material for complex prints using PLA, PET-G, TPU, or PA. The improved PVA-2 version offers higher temperature resistance and is suitable for printing in actively heated chambers (up to 70°C).
Used on dual-extruder printers, it allows the creation of models that would otherwise be difficult or impossible to produce. After printing, the supports dissolve in warm water within minutes to a few hours. The filament must be stored in airtight packaging with a desiccant, at 15-25°C, away from direct sunlight.
| BambuLab AMS | Yes |
|---|---|
| Weight | 1000g |
| Speed print | Yes |
| Country of origin | European Union |
| String diameter | 1,75mm |
| Temperature Nozzle °C | 210-240 |
| Bed Temperature °C | 50-70 |
| Nozzle type (recommended) | Hardened, Brass |
| Closed chamber | Not required |
| Diameter tolerance | ± 0,05 mm |
![Filament ROSA3D PVA-2 [1,75mm, 500g] :: Filamentia Filament ROSA3D PVA-2 [1,75mm, 500g] :: Filamentia](https://filamentia.s22.cdn-upgates.com/_cache/1/1/11d1c0966533c29a4487223d1e85e4c7-logo.png)
![Filament ROSA3D PVA-2 [1,75mm, 500g] :: Filamentia Filament ROSA3D PVA-2 [1,75mm, 500g] :: Filamentia](https://filamentia.s22.cdn-upgates.com/_cache/2/a/2aaa91f8957a56da09f5a5a53061db8a-logo.png)
![Filament ROSA3D PVA-2 [1,75mm, 500g] Filament ROSA3D PVA-2 [1,75mm, 500g]](https://filamentia.s22.cdn-upgates.com/_cache/6/c/6c95bf56bcc73998bbf49d93532620e7-screenshot-2025-09-08-at-16-04-53.png)
















